Bodnar: Mechanizmy ochrony naszych praw są ograniczane

Bodnar: Mechanizmy ochrony naszych praw są ograniczane

„Są poszczególne grupy, które są zmianami prawnymi dotknięte i w zasadzie nie mają one możliwości ochrony swoich praw” – ocenił. Dodał, że fundamentalne są również zmiany, które dotykają sądów, w tym „zmiana sposobu powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz skrócenie kadencji dotychczasowych członków, wygaszenie ich mandatów, a także nowelizacja prawa ustroju o sądach powszechnych, która doprowadzi do wymiany prezesów sądów, przewodniczących wydziałów, wizytatorów, a nawet rzeczników prasowych sądów”.

„Co więcej, obecny rząd – żeby być sprawiedliwym – moim zdaniem ma całkiem przyzwoite działania w sferze praw społecznych, polityki socjalnej, np. cały program dotyczący mieszkalnictwa. Nie można tu złego słowa powiedzieć, że nie ma tu głębszego myślenia i pomysłu, jak to rozwiązać. Tylko powstaje pytanie, czy w zamian za lepszą ochronę socjalną i prawa społeczne, my oddajemy nasze prawa i wolności obywatelskie” – powiedział Bodnar.

Rzecznik praw obywatelskich, dodał, że sprawy, z którymi ludzie się do niego zwracają, „w zasadzie istnieją od lat”. „I czy to ta władza, czy inna, one w pewnym sensie są dość podobne” – ocenił.


Source: Gazeta prawna