Duda: Nowelizacja ustaw sądowych jest niezbędna. Ludzie widzą bezkarność sędziów

&lt![CDATA[

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych. Prezydent Duda w programie „Woronicza 17” TVP Info był pytany, czy jest potrzebna nowa ustawa o sądownictwie.

„Jest potrzebna, a nawet powiedziałbym, że jest niezbędna, zwłaszcza wobec tych orzeczeń i wypowiedzi, które ostatnio pojawiały się w przestrzeni publicznej także i medialnej, ze strony sądów i ze strony sędziów, gdzie kompletnie wypaczano tak naprawdę istotę tego, co orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nadinterpretowując (…) treść tego wyroku, pomijając bardzo istotne jego treści. A jednocześnie próbując de facto wprowadzić anarchię w kraju coś z czym absolutnie zgodzić się nie można i każdy rozsądnie patrzący na to obywatel powie stop takiemu działaniu” – powiedział Duda.

Zdaniem prezydenta „stąd między innymi są te rozwiązania, które zresztą w większości są rozwiązaniami zaczerpniętymi z prawodawstwa innych krajów Unii Europejskiej”. Jak dodał, rozwiązania te, „mają doprowadzić do tego, żeby sądy wróciły do takiego działania, jakie zgodnie z konstytucją i zgodnie z ogólnoświatowymi, obowiązującymi normami w krajach demokratycznych powinny realizować, czyli powinny sprawować wymiar sprawiedliwości w taki sposób, aby państwo dobrze funkcjonowało i żeby ludzie mieli poczucie sprawiedliwości”. „Od dawna w Polsce się to niestety nie dzieje” – wskazał.

„Wśród sędziów w Polsce jest grupa – niestety dosyć istotna – ludzi, którzy uważają, że ma być tak jak było, czyli że sędziowie de facto nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, przede wszystkim odpowiedzialności dyscyplinarnej” – powiedział prezydent.

„Jeżeli mówimy o tym, że ludzie nie mają zaufania do sędziów, do wymiaru sprawiedliwości w Polsce, do sądów, jeżeli ludzie mówią, że nie ma sprawiedliwości, że sądy działają źle; to właśnie przede wszystkim, przez takie sytuacje, kiedy widzą bezkarność sędziów, kiedy widzą, że sędziowie są kimś zawieszonym ponad prawem, (…) że oni mogą sobie robić co chcą, orzekać jak chcą” – ocenił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że „w ostatnim czasie wydano cały szereg orzeczeń, gdzie sędziowie korzystają tylko z tego, że na przykład nie ma już żadnej możliwości odwołania się od orzeczenia Sądu Najwyższego, że nie ma już żadnej możliwości odwołania się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego”. Ocenił, że zdaniem sędziów „oznacza to (…), że można wydać orzeczenie wbrew przepisom, można wydać orzeczenie wbrew zasadom konstytucji – i tak nie będzie żadnych konsekwencji, bo nie przewiduje się postawienia sędziów przed Trybunałem Stanu, bo odpowiedzialność dyscyplinarna była do tej pory iluzoryczna” – podkreślił prezydent.

Prezydent ocenił, że Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym „z premedytacją” stworzono jako nową instytucję, niezależną od Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego „po to właśnie by prezesi Sądu Najwyższego nie mieli wpływu na sprawy tej Izby”. Prezydent dodał, że chodzi m.in. o sprawy kadrowe i finansowe.

]]
Source: Gazeta prawna