Gersdorf podjęła decyzję o zwołaniu posiedzenia KRS

&lt![CDATA[

Na początku marca – po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady – Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Zgodnie z obecnym przepisem ustawy o KRS, to do niej jako I prezes SN należy teraz zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego.

W ostatnim czasie I prezes SN wyrażała wątpliwości dot. zgodności z konstytucją trybu wyboru członków Rady, jak i dochowania w Sejmie ustawowej procedury.

Przedstawiając powody swej decyzji Gersdorf powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że „po pierwsze obowiązkiem I prezesa SN jest zwołanie KRS” i „jest to obowiązek bezwarunkowy nieuzależniony od ilości prawidłowo obsadzonych stanowisk”.

„Stanęłam przed ogromnym dylematem prawnym i moralnym. Nie ma i nie było dobrego rozwiązania dla podjęcia takiej, czy innej decyzji. Zdaję sobie sprawę z tego, że zawsze będą krytykowana, jednak według mnie pozycja I prezesa SN nie pozwala na gesty nieposłuszeństwa obywatelskiego” – oświadczyła Gersdorf.

Stąd – podkreśliła I prezes SN – miała do wyboru dwa warianty rozwiązania tego moralnego konfliktu: „albo złożenie urzędu I prezesa SN i uwolnienie się od tego obowiązku, albo zwołanie posiedzenia KRS”.

„Długo ważyłam racje i ważenie tych racji, a także apele sędziów i obywateli o trwanie na stanowisku, galopujące zmiany legislacyjne, które to zmiany natychmiast po moim odejściu doprowadziłyby i tak do zwołania KRS i obsadzenie przez prezydenta stanowiska I prezesa SN, doprowadziły mnie właśnie tych decyzji o zwołaniu KRS” – mówiła Gersdorf.

]]
Source: Gazeta prawna