Morawiecki: Będą zamykane sądy i urzędy państwowe

&lt![CDATA[

„Będą zamykane, ograniczane, już zresztą pierwsza komunikacja w tej sprawie była przedstawiana” – powiedział premier pytany o to, czy będą zamykane sądy i urzędy państwowe.

„Podobnie jak we wszystkich urzędach i instytucjach państwowych, urzędach publicznych, apelujemy o to, ażeby w możliwie maksymalnym stopniu unikać przemieszczania się, przebywania razem, to jest niedozwolone (…) Musi być ten dystans 1,5 – 2 metry” – mówił premier.

Dodał, że „we wszystkich urzędach państwowych wprowadzamy tę zasadę, że tylko tam, gdzie jest to niezbędne, aby ludzie pracowali fizycznie ze sobą razem wspólnie w jakichś większych pomieszczeniach, tam będzie to dopuszczalne”.

„Apelujemy jeszcze raz do przedsiębiorców, właścicieli firm, wszystkich którzy odpowiadają za organizację pracy w firmach – do managerów, dyrektorów, o wdrażanie rozwiązań zdalnych – telepracy, pracy z domu, tam, gdzie jest to tylko możliwe” – sprecyzował premier Morawiecki.

Pytany o zamykanie zakładów pracy czy sklepów, powiedział, że o ile jest możliwość takiego zorganizowania, żeby dwie osoby nie musiały stać obok siebie – to ich działalność jest dopuszczalna.

„Czasami jedna maszyna tego wymaga, wtedy nie jest to dopuszczalne” – wyjaśnił. „Jeżeli jednak jest możliwość zachowania tego odpowiedniego dystansu, to jest to dopuszczalne, przy założeniu dotarcia do tego pomieszczenia w odpowiedni sposób” – dodał.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował, by włodarze miast tak zorganizowali transport publiczny, żeby w jednym autobusie, w jednym tramwaju zajęte było tylko co drugie miejsce.

„Postarajmy się umożliwić ludziom normalne funkcjonowanie i nie powodujmy sytuacji takich, że gromadzenie się w autobusie czy tramwaju może doprowadzić do ryzyka wzajemnego się zarażenia. Im dalej od siebie będziemy, również w tym przemieszczaniu publicznym, tym będziemy bezpieczniejsi” – powiedział minister.

Szumowski wyjaśnił, że wszystkie obostrzenia wprowadzane są na podstawie ustawy o chorobach zakaźnych i rozporządzenia do tej ustawy.

]]
Source: Gazeta prawna