PO: W sądach wolniej i gorzej, MS usuwa statystyki ws. czasu postępowań

&lt![CDATA[

„Miało być sprawniej, jest bardziej nieudolnie, miało być niezależnie, a jest pod dyktando partii – tak w skrócie można podsumować zmiany, które PiS wprowadził w wymiarze sprawiedliwości” – powiedziała na konferencji w Sejmie Gasiuk-Pihowicz.

Dodała, że ze strony internetowej resortu sprawiedliwości zniknęły statystyki dotyczące średniego czasu postępowań sądowych. „Zbigniew Ziobro zachowuje się jak uczniak, który dostał uwagę i zamiast zmierzyć się z konsekwencjami, postanowił spalić dzienniczek” – powiedziała posłanka.

Kropiwnicki wskazał, że na rok 2019 spraw z lat ubiegłych zostało ponad 3,1 mln – o ok. 20 proc. więcej niż w latach ubiegłych. jak mówił, wcześniej w postępowaniach karnych było 10-15 proc. spraw zaległych, ten wskaźnik to ponad 22 procent. „Blisko jedna spraw czwarta to sprawy, który ciągną się dłużej niż rok. To jest bankructwo reform Zbigniewa Ziobry” – powiedział.

Posłowie mówili, że kolejki w sądach się wydłużają, na wyrok czeka się o jedną trzecią dłużej niż w roku 2015, w sądach rejonowych ten okres wydłużył się z czterech do sześciu miesięcy.

„Po ponad trzech latach reform Zbigniewa Ziobry można powiedzieć, że to było jedno wielkie oszustwo legislacyjne. Mówili że będzie sprawniej, szybciej, a tymczasem jest wolniej i dużo gorzej” – powiedział Kropiwnicki. Dodał, że zaległości rosną nie tylko w sądach, w których jest kilkaset nieobsadzonych etatów sędziowskich, ale i w prokuraturze, ponieważ prokuratorzy boją się podejmować decyzje.

„Z tego chaosu, który został stworzony przez ministra sprawiedliwości, mogą cieszyć się wyłącznie politycy PiS albo przestępcy” – powiedziała Gasiuk-Pihowicz. „A może być jeszcze gorzej – Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada kolejne zmiany w ustroju sądów powszechnych” – dodała.

Kropiwnicki powtórzył zarzut, że PiS odchodzi od europejskich standardów państwa praworządnego i gdyby PiS rządził w 2004 r., Polski zapewne nie przyjęto by do UE.

„Ten bałagan prawny stworzony przez polityków PiS zostanie przez nas uprzątnięty. Odbudujemy niezależność Krajowej Rady Sądownictwa, przywrócimy niezależność Trybunału Konstytucyjnego, a wszystkich winnych ataków na niezależny wymiar sprawiedliwości pociągniemy do odpowiedzialności” – powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

]]
Source: Gazeta prawna