Radca prawny – zawód bardzo pożadany

Radca prawny – zawód bardzo pożadany

W telewizji ukazał się ostatnio reportaż o tym jakie zawody najbardziej będą pożądane w najbliższych latach. Chociaż nie było dla nikogo zaskoczeniem odnalezienie informatyków czy inżynierów nowoczesnych technologii w tej liście to jednak nikt nie spodziewał się, że radca prawny będzie aż tak wziętą osobą, że znajdzie się na podium tej listy, dokładnie na trzecim miejscu.

Radca prawny Kraków

__ Radca prawny __

Jak okazało się z badań zawód radcy prawnego jest bardzo pożądany z kilku czynników, ale przede wszystkim tego, że nasze członkostwo w Unii Europejskiej wymaga na Państwie wprowadzania coraz to nowszych przepisów, ustaw, które obowiązują nie tylko przedstawicieli Państwa, ale przede wszystkim zwykłych, szarych obywateli. Wiele w swoich poczynaniach musieli również zmieniać i zmieniać będą musieć przedsiębiorcy, którym dostosowanie do unijnych wymogów zajmuje nie tylko sporo czasu, ale pochłania również niemały kapitał finansowy.

O tym właśnie jak działać by nie naruszać przepisów, dostosować się do nowych dyrektyw może powiedzieć nam radca prawny, czasami udzielając takich porad odpłatnie (wtedy gdy problemy dotyczą rozwiązań biznesowych), ale nierzadko też zupełnie za darmo (kiedy opłacany jest przez miasto, tak by pomóc ludziom, których na wsparcie prawne nie stać).

Pomimo tego, że wiele spotkań jakie odbywa radca prawny to spotkania biznesowe, w których radzi firmom co mają robić by dostosować się do znowelizowanych przepisów czy też spotkania te są opłacane przez osoby fizyczne, które chcą dowiedzieć się jak nie odziedziczyć spadku w postaci długu, to jednak równie często radca prawny wynajmowany jest przez miasto, które w ten sposób umożliwia także najbiedniejszym możliwą konsultację z wykwalifikowanym prawnikiem.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że często porad prawnych potrzebują najbiedniejsi – to często nad nimi wisi widmo eksmisji w przyszłym tygodniu czy też piętrzące się długi – chociaż rozwiązanie tych problemów jest możliwe, to często ludzie ci nie zdają sobie kompletnie z tego sprawy. Nie mają kogo o to zapytać, a przecież nie pójdą do prawnika by poradzić się za kilkaset złotych, których dawno nie widzieli. To właśnie dla takich osób miasta organizują spotkania z radcą prawnym, który może udzielić darmowych (dla ludzi, nie dla miasta) porad prawnych.

Takie postępowanie miast zasługuje na pochwałę, bo choć radca prawny wystawi rachunek przedstawicielom gminy (może to być nawet miasto: Warszawa, Kraków czy inne) to jednak umożliwiona zostaje konsultacja prawna dla osób zagrożonych eksmisją, a których na taką konsultację nie byłoby stać.