Rozwój prawa

Rozwój prawa

Każda z dziedzina prawa, która funkcjonuje w obecnym świecie zajmuje się inną częścią panującej na naszym świecie sprawiedliwości. Chociaż najstarsze zapiski dotyczące prawa sięgają kilku tysięcy lat wstecz, to nie wszystkie uregulowane dziś ustawy pojawiały się tak późno. Wiele z nich powstawało na przestrzeni lat, nierzadko dopiero z czasem pojawienia się pewnych technologii czy nagminnych problemów. Przez kolejne dziesięcio i stulecia starano się prawo udoskonalić, tak by działało jak należy. Do dzisiaj jednak nie można wskazać „idealnej” dziedziny prawa, a w każdej znajdują się pewne luki, niedociągnięcia, coś do poprawy. Właściwie to ciężko wyobrazić sobie powstanie prawa idealnego, zawsze znajdzie się przecież coś niezgodnego, ze względu na istnienie dziesiątek dziedzin jak choćby prawo spadkowe, prawo pracy, prawo drogowe nie możliwe jest pogodzenie wszystkich przepisów tak by działały zgodnie ze sobą we wszystkich zakresach.
Chociaż prawo powinno być nie tylko sprawiedliwe, ale i zrozumiałe dla wszystkich to jak pokazuje praktyka tak niestety w rzeczywistym świecie nie jest. Przecież niejednokrotnie zdarza się taka sytuacja, w której nawet konsylium adwokatów lub sędziów musi zbierać się we wspólnym zgromadzeniu by prawo postarać się zdefiniować, rozpoznać i zrozumieć tak by wydać słuszny wyrok. Nie tylko prawo spadkowe zna takie przypadki w których od wielu wyroków pisano odwołania, przez co sprawa była kierowana do sądów wyższych instancji – te podejmując inną decyzję zmieniały wyrok, jednak to rodziło kolejne odwołania. Wreszcie sąd najwyższej instancji rozpatrujący prawo spadkowe decydował się powrócić do wyroku pierwotnego i przyznać rację wskazanej przez „najniższy” sąd. To pokazuje jak zawiłe jest prawo spadkowe i na jak wiele sposobów można je interpretować. Skoro trzy instancje sądów podejmują całkowicie inne decyzje to znaczy, że albo ktoś nie zna się na rzeczy (co raczej powinniśmy wykluczyć), albo też przepisy prawa można bardzo różnie interpretować.
Jak zatem zapewnić obywatela, że podjęta przez sąd decyzja jest słuszna ? Jak wskazać, że przepisy jakie stanowi prawo spadkowe nie łamią postanowień innej uchwały, innego prawa ? Wydaje się, że wobec tego jak wiele przepisów dotyczy naszego codziennego życia jest to wręcz niemożliwe. Ponadto prawo będzie się „rozwijać” – w przyszłości wejdą kolejne ustawy, kolejne rodzaje praw (związane z nową technologią) przez co dojdzie do kolejnych zawikłań. Taka jednak jest kolej rzeczy i ciężko będzie nam z tym cokolwiek zrobić.