Sędzia Rączka: Postanowienie TSUE jest "samorealizujące" się

&lt![CDATA[

Sędzia Rączka – jak poinformował dziennikarzy – przedstawił stanowisko SN na temat konsekwencji postanowienia TSUE z 19 października. TSUE zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku. TSUE chce m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

Jak przekazał sędzia Rączka, sędziowie, których objęło postanowienie TSUE „są stopniowo, na nowo włączani w normalny rytm pracy SN”. „Pracy, która została w bardzo poważny sposób zakłócona przez tę całą pseudoreformę sądownictwa, zwłaszcza SN. Ta, tak zwana reforma, zdezorganizowała pracę SN” – mówił.

„Obserwuję także i to, że jakaś nadaktywność legislacyjna powstała, że rodzą się jakieś projekty, mówiąc szczerze, jeszcze nie znam ich treści, które rzekomo mają realizować to postanowienie” – powiedział sędzia. Jak mówił: „Chcę jednoznacznie stwierdzić – postanowienie TSUE jest samorealizującym się postanowieniem i tutaj nie potrzeba żadnych nowych środków normatywnych, żeby to postanowienie zrealizować”.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił przed tygodniem w Sejmie, że wykonanie postanowienia TSUE wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów ustawy o SN i zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku.

]]
Source: Gazeta prawna